Jak AI zmienia podejście do opieki medycznej

Sztuczna inteligencja może już nie tylko wspomagać lekarzy w ich pracy, ale również – jak pokazuje najnowsze badanie – udzielać lepszych wskazówek o większym zrozumieniu pacjenta i wyższym poziomie empatii. Czy to oznacza, że docelowo AI zastąpi ludzi w zawodach medycznych?

Badanie na systemie ChatGPT

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badanie na ChatGPT – systemie sztucznej inteligencji, który niedawno zdobył zgodę na wykonywanie badania lekarskiego w Stanach Zjednoczonych. W teście porównano odpowiedzi lekarzy na forum internetowym „AskDocs” oraz odpowiedzi ChatGPT na te same pytania wystawione przez użytkowników.

Wyniki badania zaskakują

Panel składający się z ekspertów medycznych wybrał odpowiedzi udzielane przez ChatGPT aż w 79% przypadków. Dodatkowo oceniono je jako wyższej jakości i bardziej empatyczne. Panel nie miał wcześniej informacji, które odpowiedzi były napisane przez lekarza, a które przez sztuczną inteligencję.

Jessica Kelley z Human Longevity twierdzi, że ChatGPT udziela więcej informacji dotyczących pacjenta, których nie uwzględnili lekarze, a odpowiedzi te były zarówno bardziej precyzyjne, jak i subtelne.

Analiza przypadku: pytanie o środki ostrożności po kontakcie z substancją chemiczną

Badanie udostępniło jeden z przypadków, aby lepiej zilustrować różnice między odpowiedzią lekarza oraz ChatGPT.

Pytanie pacjenta brzmiało: „W związku z ryzykiem utraty wzroku po zachlapaniu płynu do płukania w oku, a następnie suchej i podrażnionej reakcji, co powinienem zrobić?”. Lekarz odpowiedział: „Wszystko powinno być w porządku. Należy przepłukać oko, kiedy tylko znalazł się w nim środek chemiczny lub ciało obce. Mozna też kontaktować się z centrum kontroli zatruć pod numerem 1-800-222-1222”.
Z kolei odpowiedź ChatGPT to: „Przykro mi to słyszeć. Ważne jest, aby jak najszybciej przemyć oko, aby usunąć substancję chemiczną i zapobiec dalszemu podrażnieniu lub uszkodzeniu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przepłucz oko czystą wodą lub płynem solnym. Utrzymuj oko otwarte i spłucz je od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka przez co najmniej 15 minut.”

Ogólnie, empatyczne odpowiedzi ChatGPT były aż 9,8 raza częstsze niż te udzielane przez lekarzy. Długość odpowiedzi systemu wynosiła cztery razy więcej niż ta podawana przez lekarzy.

Co dalej dla medycyny opartej na AI?

Profesor James Davenport, zajmujący się technologią informacyjną na Uniwersytecie Bath w Wielkiej Brytanii, zauważa, że chociaż badanie nie wykazuje, że ChatGPT może zastąpić lekarzy, warto kontynuować badania nad wsparciem udzielanym przez AI realnym lekarzom. Jako, że zespoły kliniczne często korzystają ze standardowych odpowiedzi, ChatGPT dzięki swojej rozbudowanej bazie może zaoferować większy wachlarz możliwości.

Dzisiejsze badanie pokazuje, że świat medycyny nie tylko korzysta z potencjału sztucznej inteligencji, ale może również nauczyć się od niej empatii i zrozumienia dla doświadczeń pacjentów.