Chat GPT jest ostatnio tematem numer jeden. Pojawił się znienacka i w momencie zyskał tyle samo zwolenników, co wrogów. Ci pierwsi uważają go za wspaniałe narzędzie do generowania tekstów, inspirowania czy odpowiadania na coraz bardziej złożone pytania. Drudzy obawiają się wszechobecnej sztuczności, a także utraty pracy. Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatu GPT jest w stanie zastąpić człowieka?

Czym jest Chat GPT? 

Chat GPT to oparty na sztucznej inteligencji generator treści, który jest w stanie odpowiadać na zaawansowane pytania, pisać teksty i okólniki na podstawie słów kluczowych czy nawet prowadzić konserwację z człowiekiem, która do pewnego momentu może nawet bardzo przypominać rozmowę z drugim człowiekiem. Choć przeanalizował miliony artykułów w sieci i jest w stanie rozróżniać subtelności językowe, wciąż zdarzają mu się wpadki, po których można rozpoznać, że po drugiej stronie nie ma prawdziwego człowieka. Oczywiste jest jednak to, że z czasem będzie pod tym względem coraz lepszy, a może nawet osiągnie perfekcję.

Jakie zawody są zagrożone przez Chat GPT?

Program ten ma dostęp do wiedzy całej ludzkości i generuje teksty znacznie szybciej niż człowiek, dlatego też wśród zawodów zagrożonych znajdują się przede wszystkim copywriterzy czy konsultanci nawiązujący kontakt z klientami różnych firm. Wiele osób twierdzi, że Chat nie jest dziś gotowy na tworzenie specjalistycznych artykułów czy też felietonów na miarę mistrzów, ponieważ brakuje mu specjalistycznej wiedzy najlepszych naukowców oraz poczucia humoru. Z czasem jednak i to może się zmienić, a eksperci przewidują, że w branżach opartych na pisaniu tekstów będzie coraz mniej miejsca dla ludzi.

Jakie są wady Chatu GPT?

Po drugiej stronie barykady znajdują się jednak osoby, który twierdzą, że sztuczna inteligencja nigdy nie będzie w stanie zastąpić człowieka. Bazuje ona na danych z Internetu, natomiast nie jest na przykład w stanie odróżnić fake news’ów i żartobliwych treści od tych rzetelnych i wymagających poważnego traktowania. Dziś Chat GPT traktowany jest raczej jako narzędzie pracy służące eksperymentom, które i tak wymagają ingerencji i korekty człowieka, albo jako źródło inspiracji.