Czy zastanawiałeś się, jak korzystać z ChatGPT, rewolucyjnego chatbota stworzonego przez OpenAI? Ten artykuł pomoże ci rozpocząć swoją przygodę i wyjaśni jak założyć konto i korzystać z tego zaawansowanego narzędzia.

ChatGPT to efekt najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, które pozwala na generowanie spójnych i przekonujących tekstów na dowolne tematy, a nawet pomaga w programowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii tego narzędzia, sprawdź mój artykuł na temat historii modeli GPT.

Korzystanie z ChatGPT

Pierwszym krokiem, aby zacząć korzystać z ChatGPT, jest odwiedzenie oficjalnej strony open.ai i założenie konta lub wybór chatbota AI na naszej stronie. Aby móc korzystać z tego zaawansowanego narzędzia na naszej stronie, nie musisz zakładać konta – po prostu kliknij „Zacznij rozmowę” i chatbot będzie gotów do działania.

Rozpoczynamy pisanie

ChatGPT nie jest nową, lepszą, bardziej interaktywną wyszukiwarką. ChatGPT to narzędzie przetwarzania języka naturalnego oparte na technologii AI. Jest to rozwiązanie bazujące na statystyce i skończonej bazie danych, które pozwala prowadzić rozmowy z człowiekiem na poziomie zbliżonym do ludzkiego, ponieważ rozumie zasady naszego języka i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom potrafi statystycznie wybrać najbardziej odpowiedni dla nas ciąg słów do wyświetlenia. To nie myśląca maszyna. Co więcej, nie posiada (na dziś) dostępu do całego Internetu, a skończonej liczby zasobów sprzed kilkunastu miesięcy (na dzień pisania tego poradnika). Nie zmienia to faktu, że to genialne rozwiązanie, które potrafi odpowiadać na pytania oraz pomagać w zadaniach takich jak tworzenie e-maili, esejów i kodu. Reasumując: jeśli oczekujemy, że ChatGPT stworzy dla nas wartościowy tekst – to dobrze trafiłeś; jeśli liczysz, że odpowie na każde pytanie, szczególnie te dotyczące historii najnowszej – rozczarujesz isę.

Jak rozmawiać z ChatGPT?

Czas odpowiedzieć na fundamentalne pytanie – jak użyć ChatGPT? Z ChatGPT może rozmawiać nawet dziecko – treści są bezpieczne, a sposób komunikacji prosty. Pytanie jednak, jakich efektów końcowych oczekujemy. Kluczowym elementem korzystania z ChatGPT jest umiejętność tworzenia odpowiednich „wskazówek” (ang. prompts, lub inaczej „zapytań”, „komend”, „kwerend”), które pozwolą na uzyskanie jak najlepszych odpowiedzi. Ta umiejętność nazywana jest Inżynierią Podpowiedzi (ub wskazówek, ang: Prompt engineering, PE).

Wskazówki (prompty / komendy) są niezwykle ważne w procesie interakcji z narzędziami AI takimi jak ChatGPT. Właściwie sformułowane wskazówki pozwolą na uzyskanie precyzyjnych i użytecznych odpowiedzi. Oto kilka wskazówek, jak tworzyć skuteczne komendy dla ChatGPT:

  1. Precyzja i jasność – unikaj długich i zawiłych zdań; staraj się używać prostych i zrozumiałych sformułowań,
  2. Konkretne pytania – wyjaśnij kontekst problemu, aby ChatGPT mógł generować lepsze odpowiedzi,
  3. Dobór słów – wybieraj słowa, które są łatwe do zrozumienia, i pomagają narzędziu lepiej zinterpretować kontekst,
  4. Unikaj pytań zamkniętych – pytania z odpowiedziami tak/nie czy pytania bardzo ogólne zazwyczaj nie przynoszą wartościowych odpowiedzi.

Co istotne, pamiętaj, że jeśli nie spodoba Ci się odpowiedź GPT, możesz poprosić go o wygenerowanie odpowiedzi ponownie, a co lepsze i ważniejsze – możesz wejść z nim w dyskusję i ponownie, lepiej, dokładniej wyjaśnić kwestię. ChatGPT pamięta całą waszą rozmowę i pisząc do niego na ten sam temat, poprawia swoje rozumienie tematu.

Czy warto zainwestować czas w naukę obsługi ChatGPT?

Zdecydowanie warto! Wykorzystanie dodatkowego, choć sztucznego intelektu może usprawnić codzienne funkcjonowanie praktycznie każdej osoby. Wiele osób obawia się korzystania z ChatGPT, ponieważ istnieje obawa o zastąpienie ludzkich miejsc pracy przez maszyny i roboty. Chociaż istnieje ziarno prawdy w tych obawach, rewolucja sztucznej inteligencji wpłynie nie tylko na rynek pracy, ale również na wiele innych aspektów życia.

Następująca transformacja zmieni sposób, w jaki ludzie korzystają z urządzeń elektronicznych. Sztuczna inteligencja zamiast zastępować ludzi, będzie wspierać ich pracę, umożliwiając jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie czasu i zasobów.

Czy „inżynier komend” to przyszłość w IT?

Wcześniej wspomnieliśmy, że rola inżyniera komend (a może „inżyniera promptingu„? kto wie…) ma potencjał, aby stać się kluczową funkcją w przyszłych zespołach technologicznych.

Inżynier promptingu tworzy i doskonali prompty. Ekspert w dziedzinie promptingu zna model i wie, jakie prompty prowadzą do określonych rezultatów, oraz czego oczekiwać od wprowadzanych poleceń.

W rzeczywistości, potrzeba takich specjalistów może być ograniczona. Sama sztuczna inteligencja, jak pokazuje ChatGPT, będzie optymalizować zapytania użytkowników, a może nawet sama prowadzić inną instancję AI, tak jak to ma miejsce przy „Auto-GPT”.

Obecnie wprowadzane przez ludzi prompty są automatycznie łączone przez przeglądarkę Bing z zapytaniami do wyszukiwarki internetowej. Dzięki temu łączą się możliwości sztucznej inteligencji i algorytmów wyszukiwania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak korzystać z ChatGPT, rewolucyjnego chatbota stworzonego przez OpenAI. Teraz, gdy wiesz, jak założyć konto i korzystać z tego zaawansowanego narzędzia, możesz wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji we własnych projektach i zadaniach. Niezależnie od tego, czy chcesz napisać esej, odkryć nowe pomysły na realizację swoich pomysłów czy uzyskać pomoc w programowaniu, ChatGPT może być niezastąpionym wsparciem w Twojej pracy.