Czym jest Auto-GPT?

Auto-GPT to eksperymentalna, otwartoźródłowa aplikacja Python, która korzysta z modeli GPT-4 i 3.5, aby działać autonomicznie w celu wykonania zadań zleconych przez użytkownika. Oznacza to, że Auto-GPT (AutoGPT) może wykonywać zadania z minimalnym udziałem człowieka, a także samodzielnie generować odpowiednie pytania, by posuwać realizację zadań do przodu. Jak piszą sami twórcy: „Jako jeden z pierwszych przykładów w pełni autonomicznego działania GPT-4, Auto-GPT przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki sztucznej inteligencji”. Czyżbyśmy byli świadkami kolejnego kroku w kierunku silnej sztucznej inteligencji?

Kto stworzył Auto-GPT?

Auto-GPT zostało opublikowane na GitHub 30 marca 2023 roku przez dewelopera o pseudonimie Significant Gravitas. Jednak aplikacja jest napędzana przez GPT-4, czyli najnowszy i najbardziej zaawansowany model AI od OpenAI.

Co potrafi Auto-GPT?

Dzięki wyjściu poza środowisko stworzone przez OpenAI i możliwość uruchomienia Auto-GPT na dowolnym komputerze, AI ma teraz ma dostęp do Internetu, zarządza pamięcią krótko- i długotrwałą, korzysta z GPT-4 do generowania tekstu oraz przechowuje pliki i podsumowuje je za pomocą GPT-3.5, zgodnie z informacjami na Github.

Przykłady zastosowań Auto-GPT

Na Githubie znajdują się przykłady zadań, które można zlecić AutoGPT, takie jak: zdefiniowanie planu na zwiększenie wartości firmy, rozwijanie konta na Twitterze, tworzenie i zarządzanie wieloma biznesami, przygotowanie wielopoziomowych opracowań tekstów, lub analizy ekonomicznej dla nowej linii produktów. Ograniczenia aplikacji wymienione na Githubie ostrzegają jednak, że wyniki generowane przez Auto-GPT „mogą nie radzić sobie dobrze w złożonych, realnych scenariuszach biznesowych”. Co więcej, musimy pamiętać o typowym dla współczesnego AI problemie niecelowego kłamstwa… Mimo to, użytkownicy dzielą się wynikami, które pokazują, że Auto-GPT może dostarczyć naprawdę imponujące (i co ważniejsze, pomocne) rezultaty.

Jak uzyskać dostęp do Auto-GPT?

Dostęp do Auto-GPT nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do ChatGPT od RozmawiajAI, który działa w przeglądarce, aby korzystać z Auto-GPT, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania oraz znajomości Pythona (według poradników dostępnych na YouTube, wystarczą absolutne podstawy).

Minimalne wymagania (wg dokumentacji GitHub) to: Python 3.8, klucz API OpenAI, klucz API PINECONE (według poradników dostępnych na YouTube, można uruchomić AutoGPT bez nich) oraz klucz ElevenLabs (jeśli chcesz, aby Auto-GPT mówiło). Po zainstalowaniu i uzyskaniu wszystkich kluczy, możesz przejść do właściwej instalacji i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami zawartymi w dokumentacji.

Dlaczego Auto-GPT jest na topie?

Auto-GPT zyskuje na popularności, ponieważ ludzie są zafascynowani tym, co potrafi i jak może ułatwić wykonanie wielokrokowych zadań, co wcześniej wymagało mimo wszystko dużego nakładu pracy, nawet korzystając z narzędzi jak ChatGPT. Auto-GPT osiąga cele dzięki własnemu rozumowaniu, co czyni go porównywalnym z tym, jak ludzie przetwarzają informacje.

Warto zauważyć, że AutoGPT ma zdolność do pisania własnego kodu za pomocą GPT-4. Wykonuje również skrypty Pythona, co pozwala mu rekurencyjnie debugować, rozwijać się, kompilować i nieustannie się doskonalić.

Z powyższych powodów mówi się, że Auto-GPT to pierwszy rzeczywisty przebłysk AGI (sztucznej inteligencji ogólnej/silnej). AI, która może funkcjonować skutecznie z minimalnym nadzorem człowieka (a w tym wypadku, nawet względnie bez), może zrewolucjonizować pracę, zastępując wiele ról wykonywanych obecnie przez ludzi.

Czym różni się AI od AGI?

Sztuczna inteligencja (AI) to szerokie pojęcie, odnoszące się do systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które wymagają ludzkiego intelektu. Sztuczna inteligencja ogólna (AGI) natomiast, to AI, która potrafi wykonywać zadania, wykorzystując własne procesy, rozumowanie i intelekt, podobnie jak człowiek.

ChatGPT czy Auto-GPT – które narzędzie jest lepsze?

Mimo, że ChatGPT to bardzo sprawny chatbot, to… no właśnie, pozostaje nim nadal. Jako chatbot, jest ograniczony do udzielania odpowiedzi tylko na konkretne pytania. Potrafi więc osiągać niesamowite rzeczy, ale tylko pod kontrolą człowieka.

Auto-GPT idzie o krok dalej. Można go poprosić o wykonanie zadania, o którym sami nie mamy pojęcia, a ono wykona całą pracę za nas.

Jednak dostęp do Auto-GPT jest znacznie bardziej skomplikowany niż do ChatGPT. Mimo że Auto-GPT jest znacznie bardziej zaawansowane, jeśli masz prostsze potrzeby, które ChatGPT może zaspokoić i nie chcesz tracić czasu na proces instalacji, ChatGPT może być lepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Koszt AutoGPT

Należy też przypomnieć, że AutoGPT wymaga do działania dostępu do API od OpenAI. Oznacza to zatem, naliczanie należności za każde wywołanie tego dostępu. Mimo, że koszty użytkowania tego dostępu, szczególnie dla modelu GPT-3.5, znacząco spadły po premierze GPT-4, to nadal możemy solidnie nabić sobie rachunek, jeśli zlecimy narzędziu wyjątkowo złożone zadanie. Co więcej, wskazówki dostępne w Internecie jasno mówią o potrzebie nakazania finalnego zakończenia pracy przez polecenie typu „terminate„; inaczej Auto-GPT może pracować nawet w „nieskończoność”.

Jak wygląda uruchomienie Auto-GPT?

Uruchamiając Auto-GPT należy podać mu wytyczne dotyczące roli w jakiej będzie występował, „porad” / celów, które ma osiągnąć:

Wymagania dla AutoGPT:

 • Nazwa AI (może być dowolna, istotna dla naszej „immersji” czy rozróżnienia kontekstu)
 • Rola AI
 • Do 5 celów

Przykład:

 • Nazwa: Chef-GPT
 • Rola: Sztuczna inteligencja zaprojektowana do wyszukiwania zwykłych przepisów kulinarnych w sieci i przekształcania ich w potrawy na poziomie gwiazdki Michelin.
 • Cel 1: Znalezienie prostego przepisu w Internecie
  Cel 2: Przekształcenie tego prostego przepisu w wersję na poziomie gwiazdki Michelin.

Gdy AutoGPT otrzyma opis i cele, zaczyna samodzielnie pracować nad projektem, doprowadzając go do satysfakcjonującego poziomu.

Pętla sprzężenia zwrotnego AutoGPT wygląda następująco:

 1. Planowanie
 2. Krytyka
 3. Działanie
 4. Analiza informacji zwrotnej
 5. Powrót do planowania

AutoGPT będzie prosić o pozwolenie po każdym poleceniu, aby upewnić się, że projekt zmierza we właściwym kierunku, lecz i to można zautomatyzować.

Przyszłość rodem z sci-fi jest tuż za rogiem

To niesamowite, że ostatnie miesiące przyniosły nam tak dramatyczny skok do przodu w temacie AI. Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że kolejne granice są przekraczane dosłownie w zwykłych domach, na komputerach z marketów. Wychodzi na to, że żeby nie zostać w tyle, trzeba będzie poświęcić więcej czasu na monitoring repozytoriów GitHuba 😉