Sztuczna inteligencja jest od jakiegoś czasu jednym z najpopularniejszych zagadnień na całym świecie, a dzieje się tak ponieważ jej dynamiczny rozwój daje się ostatnio we znaki ludziom pracującym w różnych branżach. Czym jest i co trzeba dziś o niej wiedzieć?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja jest dziedziną informatyki, która zajmuje się rozwijaniem systemów komputerowych oraz specjalnych algorytmów. Mają one wykonywać zadania, do których zazwyczaj konieczna jest umiejętność myślenia, czyli mówiąc krócej – inteligencja. Algorytmy te są w stanie rozwiązywać problemy, odpowiadać na pytania, uczyć się, podejmować decyzje, a także przetwarzać naturalny język. Znajduje ona zastosowanie w coraz większej liczbie branż, a mianowicie w medycynie, finansach, edukacji czy branżach wymagających kreatywności. Tworzone obecnie systemy stają się coraz lepsze z dnia na dzień, ponieważ korzystają z ogromnych zasobów informacji i są w stanie dostosowywać się do dynamicznych zmian.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Różnica między sztuczną inteligencją a standardowym algorytmem polega przede wszystkim na tym, że w przypadku tej pierwszej nie jest z góry określane, jak ma działać i jakie decyzje podejmować. Przypomina ona bardziej człowieka, ponieważ cały czas uczy się i rozwija, zasilając swoje zasoby nowymi danymi. Nauka ta może polegać na rozmowie z instruktorem czy weryfikacji konkretnych danych w środowisku. Choć na chwilę obecną nie jest ona jeszcze w stanie rozróżniać miarodajnych informacji od na przykład fake newsów, z czasem z pewnością się to zmieni.

Zalety sztucznej inteligencji

Zwolennicy sztucznej inteligencji cenią ją przede wszystkim za to, że jest w stanie automatyzować liczne procesy i usprawniać pracę ludziom. Sztuczna inteligencja jest w stanie wykonywać powtarzalne zadania znacznie szybciej niż człowiek, a rezultacie zarówno osoby prywatne, jak i wielkie firmy, mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. AI sprawdza się szczególnie w nauce, medycynie, transporcie czy rolnictwie, a za sprawą Chatu GPT również w branżach wymagających kreatywności. Algorytmy są skonstruowane tak, aby doskonalić własne umiejętności, dlatego z czasem mogą być wykorzystywane do coraz trudniejszych i coraz bardziej zaawansowanych zadań. W związku z tym, że sztuczna inteligencja ma dostęp do ogromnych zasobów wiedzy, takich jak miliony artykułów w sieci, w szybkim tempie może przedstawiać gotowe rozwiązania, odpowiedzi na pytania czy też zredagowane coraz lepiej teksty.

Wady sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest zupełnie pozbawiona empatii, wrażliwości czy uczuć, dlatego nie potrafi ich zrozumieć i nie nadaje się do rozwiązywania problemów w komunikacji czy współpracy między ludźmi. Dlatego też stosowanie jej w przypadku edukacji czy opieki zdrowotnej może być bardzo ryzykowne i generować nieporozumienia czy problemy. Kolejną wadą AI jest fakt, że bazuje automatycznie na wielkich zasobach informacji, dlatego może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych oraz prywatności wielu ludzi. Wiele osób narzeka na to, że sztuczna inteligencja nie rozpoznaje prawdziwych informacji od tak zwanych fake’ów i na tym polu łatwo ją oszukać. Największą wadą AI jest jednak fakt, że jej rozwój doprowadzi i doprowadzi do utraty pracy przez wiele osób. Ludzie w kolejnych latach coraz częściej będą zastępowani przez maszyny lub algorytmy. Szacuje się, że Chat GPT, który potrafi tworzyć coraz lepiej skonstruowane treści, może pozbawić pracy konsultantów, copywriterów, a nawet dziennikarzy.

Chat GPT – czym jest?

W ostatnim czasie mówi się o nim bardzo dużo, ponieważ z dnia na dzień znajduje coraz więcej zastosowań. ChatGPT to algorytm przypominający czat, któremu można zadawać pytania lub wyznaczać zadania do wykonania. Jest w stanie prowadzić płynną rozmowę w wielu językach, ale również pisać artykuły czy udzielać informacji w oparciu o ogromne zasoby danych. Opiera się na module wnioskowania, wnikliwej analizie oraz syntezy naturalnego języka, jakim się posługujemy. Dziś może pełnić rolę wirtualnego asystenta czy też pisać nieskomplikowane teksty zamiast copywriterów, ale jeśli jego rozwój wciąż będzie tak dynamiczny, istnieje wielka szansa, że będzie w stanie zastąpić nawet dziennikarzy, a na pewno bardzo pomóc im w pracy. 

Czy sztuczna inteligencja pozbawi ludzi pracy?

Wciąż nie jest ona tak rozbudowana, aby zastąpić ich we wszystkich kreatywnych dziedzinach. Brakuje jej możliwości weryfikowania niektórych informacji oraz poczucia humoru. Oczywiste jest jednak, że pracownicy wielu branż już teraz mogą czuć się zagrożenie. Jest w stanie automatyzować wiele czynności i zmniejszyć podatność na błąd, wchodzi w interakcje z klientami, można dzięki niej rezerwować różne miejsca i usługi czy też tworzyć teksty SEO. Nie jest jednak w stanie zastąpić kontaktu fizycznego, twórczości czy choćby zarządzania strategicznego, które jest niezwykle ważne w wielu branżach.